PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > PROCAM GARDEN. Identyfikacja zagrożeń fitosanitarnych na ogrodach ozdobnych.

PROCAM GARDEN. Identyfikacja zagrożeń fitosanitarnych na ogrodach ozdobnych.

Podczas pracy Doradczej na polach uprawnych Doradcy Agrotechniczni PROCAM często spotykają się u swoich Klientów z bardzo ładnymi architektonicznie i botanicznie ogrodami roślin ozdobnych w tym także nasadzeń parkowych. Szczególnie są to wypielęgnowane żywopłoty z iglaków ale także z roślin liściastych, drzewiastych.

Początek wegetacji na tych ogrodach to licznie kwitnące rośliny cebulowe jak krokusy, śnieżyca przebiśnieg czy tulipany. Bardzo często w okresie maja mamy na tych ogrodach ferię kwitnących rododendronów czy azalii.  Tak jak na polu produkcyjnym także tutaj mamy niekiedy bardzo duże problemy fitosanitarne od szkodników owadzich do chorób z kompleksu zamierania pędów czy plamistości liści nie zapominając o mączniakach prawdziwych czy rdzy w tym rdzy gruszy.

Prowadząc sygnalizację oraz rejestrację tych problemów w ostatnich latach mamy duży pojaw nowych zagrożeń jak chociażby ostatnio już w całym naszym pięknym kraju mamy pojaw bardzo groźnego szkodnika bukszpanów o roboczej nazwie ćma bukszpanowa Cydalima perspectalis– inwazyjny w Europie gatunek motyla, który pochodzi z Azji. W XXI wieku znalazł się w Europie, gdzie się szybko i licznie rozprzestrzenił.

Na początku wegetacji po zimie proponowałbym szczególnie zwrócić uwagę na trawniki oraz rośliny zimozielone czyli iglaki oraz chociażby rododendrony ( tu szczególnie zwracamy uwagę na żery chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych, opuchlaki ).

Co do trawnika to tam gdzie mieliśmy dłuższy okres zalegania pokrywy śnieżnej mamy bardzo duże porażenie przez pleśń śniegową oraz lokalnie przez pałecznicę zbóż i traw. Co do iglaków to początek wegetacji to czas na lustracje porażenia przez ochojniki świerkowo modrzewiowe wytwarzające w skutek intensywnego żerowania galasy czy liczne na ogrodach czerwce w tym szczególnie miseczniki, tarczniki czy skorupiki.

Proszę przypomnieć sobie jak w zeszłym roku mieliśmy na świerkach srebrnych gradację mszycy świerkowej zielonej, która praktycznie wszędzie ogołociła zeszłoroczne przyrosty igliwia tych pięknych drzew. Nie zapominajmy w tym okresie o identyfikacji chorób fizjologicznych, niedoborów oraz tak częstych w tym okresie objawów przemrożeń.

Kwiecień to czas także na lustracje krzewów i drzew ozdobnych na obecność zimujących jaj chociażby mszyc , miodówek, zwójkówek i przędziorków. Te działania identyfikacyjne mają na celu jak najszybszą likwidację szkodników w tej fazie. To dotyczy chociażby mszycy trzmielinowo burakowej, mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej, przędziorka chmielowca i przędziorka owocowca.

W kolejnych ocenach zdrowotnych roślin ozdobnych będziemy starali się opisywać na bieżąco z jakimi problemami możemy mieć do czynienia na ogrodach ozdobnych naszych Klientów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw. Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się Doradcami z firmy PROCAM oraz on-line Agronomia.tv

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.